Jak si ušít šaty, když o konstrukci střihu nevím vůbec nic

Vytvořit skvělé a padnoucí šaty může být hodně vážná a seriózní věc. Pečlivě vzít míry, zkonstruovat střih a precizně ušít. A nebo taky ne… Zatímco evropská tradice se většinou drží těchto vzorců a pracuje s modifikacemi základních střihů, existují i jiné přístupy. S látkou můžeme pracovat přímo na postavě – tvarovat ji, modelovat a nechat se vést. „Je to intuitivní a hravé a zvládne to i malé děcko,“ říká Jitka Šivá, lektorka příměstského šicího táboru pro slečny i paní.

Jitko, mě to přijde hodně báječné tenhle způsob práce s látkou, kdy ti pod rukama rovnou něco vzniká. Pro mě je třeba práce s klasickým střihem pořád hodně abstraktní věc. Několik mých projektů skončilo tak, že jsem se vlastně dostala jenom k položení střihu a střižení látky. Ten proces mě vyčerpal natolik, že budoucí šaty nakonec skončily v šuplíku …

Haha, chápu. Tohle je právě o naprosto jiném přístupu. Říká se mu drapování a je to úplně jiný styl tvorby oděvů než jak ho známe z Evropy. V Evropě změříme míry postavy, zkonstruujeme střih, sešijeme a výsledek sedí přesně na postavu. Drapování je, že vezmeš látku a na postavě to tvoříš a tvaruješ, nevíš dopředu, jak to dopadne. Je to intuitivní a hravý a zvládne to i malé děcko. U drapování používáme spíš jemné látky a úplety – ty se chovají moc hezky a lépe se s nimi pracuje.

Hisako Sato / Drape drape / Pinterest nástěnka Jitka Šivá

drape drape Hisako Sato

Jak si ušít šaty

A jak jsi se k téhle metodě dostala ty?

Tak mě hodně baví šicí samostudium. Skvělými průvodci jsou knihy od Hisako Sato z Japonska. Ona zpropagovala termín drapování. Pak je tu Pattern Magic, taky báječná kniha od Tomoko Nakimichi. Je to bližší té evropské metodě, pracuje se se střihy, ale více se s nimi experimentuje. To už se hodí více pro pokročilé a pro lidi s rozvinutou prostorovou představivostí. Je to zajímavá cesta jak transformovat a recyklovat už ušité oblečení v novou formu.

Pattern Magic / Tomoko Nakimichi / Pinterest nástěnka Jitka Šivá

Tomoko Nakimichi kniha

 

Mám velkou radost, že se nám tenhle tvůj nápad s free módní tvorbou podařil přenést do podoby letního příměstského táboru. Myslela jsem, že to bude kurz pro slečny, co končí základku nebo jsou na střední, ale hlásí se nám na něj spíš dospělé ženy, které třeba s šitím ani moc zkušeností nemají.  Zvládneme to, viď? :)

Jasný. Na téhle metodě je skvělý, že tu nejsou skoro žádné hranice a taky se částečně stírá rozdíl mezi zkušenou šičkou i úplnou začátečnicí. Na táboře jsme si vždycky hráli a jen tak mimochodem vznikla divadelní hra nebo jiný umělecký kousky. Podobně vnímám tento tábor, budeme si hrát, vypneme konstruktivní mozek, zapneme intuici a fantazii a jen tak mimochodem si vyrobíme krásný šaty.

Skvělý, já se hrozně těším!

Já taky :)

 

DSC_8988Odpovídala Jitka Šmejkalová, která zakládá značku Šivá.

„Pozoruju svět okolo sebe, občas si zapamatuju sen, ráda filosofuju, nechám se inspirovat od lidí, emocí a přírody. Taky mi pomáhají koncepty pro zachycení nekonečnosti vesmírné imaginace.“

 

 

 

 

Ptala se (a občas si sama odpovídala) Jana Pelánová (zakladatelka Kdotokdyslyšel a Pokoje č. 10)

 

 

Jana

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *