Jak si vybrat šicí stroj, průvodce pro začátečníky a začátečnice

Možná chcete začít šít a možná si chcete koupit první šicí stroj. Možná úplně netušíte, jak ho vybrat. Víme, jak je složité se zorientovat v nabídce desítek strojů. Sami jsme si tím kdysi prošli. Hodně vody uplynulo a hodně šicích hlav se dalo dohromady, aby mohl vzniknout tento miniprůvodce pro lidi, co netuší, ale tuší, že šití by je možná bavilo.

Kdo jsme, že si troufáme radit? Jsme lidi okolo prostoru Pokoj č. 10. Přes den jsme sdílená šicí dílna a showroom látek Materialististic. Po večerech a o víkendech děláme šicí kurzy, kterými za tři roky fungování prošlo přibližně 700 lidí. S každým z nich si povídáme a s každým z nich řešíme prekérní šicí situace. Dost z nich se ptá na to samé. Jak si mám vybrat šicí stroj? Je to méně složité než to na první pohled vypadá. Sepsali jsme pár dobrých rad, které najdete v tomto článku a také sestavili náš interní žebříček šicích strojů. No a protože máme ve zvyku jít do věcí naplno, můžete si u nás i stroje zakoupit…

Pokoj č. 10 a showroom látek Materialistic (Havanská 10, Praha 7) // FOTO: Zuzana Veselá

Podle čeho se zorientovat ✂ ✂ ✂

Platí, že čím víc stehů, tím víc adidas aneb je množství stehů to, co mě zajímá? Ne, myslíme, že ani ne. Je to design? Tak může být. Asi chcete, aby se vám stroj líbil a rádi jste k němu usedali, ale rozhodně si zjistěte ještě další parametry. Je to značka stroje, co mi napoví? Ano, to je první zajímavá proměnná. Zatímco některé značky trochy parazitují na svém dobrém jménu s velkou tradicí , jiné vyvíjí nové funkce a vylepšení a snaží se šití učinit čistou radostí.

Chcete začít šít na stroji a ještě jste nikdy nešili? Jsou v zásadě dvě možnosti, jak to dopadne ✂ ✂ ✂

1) Zjistíte, že je to nejbáječnější koníček ever a věnujete mu každou svoji volnou chvilku. Obzvlášť pokud trávíte čas v práci abstraktními výstupy, uchvátí vás hmatatelný výsledek a budete fascinováni tím, že je možné stvořit něco konkrétního. Dívání na seriály budete považovat za naprosto ztracený čas a sociální sítě už vám toho taky neřeknou tolik jako dříve. Začnete asi u polštářů a taštiček a brzy se možná dostanete k oblečkům na své děti či si ušijete svoji první sukni. A pak už jen těžko bude cesty zpátky. Propadli jste šití tělem a duší, díváte se na všechno okolo sebe optikou „to si zvládnu ušít líp a z hezčí látky“ a už se toho pocitu asi nikdy nezbavíte…

2) Zjistíte, že šití je (překvapivě!) hodně časově náročná činnost. Že vyžaduje trpělivost i pokoru. Radost nad tím, že jste si ušili závěsy, bude trochu semleta realitou každodennosti a vy si na šití prostě nedokážete najít čas. Šicí stroj bude ve skříni a vytáhnete ho několikrát do roka, až vám kamarádka daruje dlouhé džíny, které si budete chtít zkrátit. Nebo se vybičujete k šití tutu sukýnky na karneval pro vaši holčičku. A nebo považujete za trochu trapas mít polštáře z řetězce a raději si je ušijete z nějaké fajn látky – když už máte ten stroj…

pokoj 10_sdilena sici dilna

 

Tak či tak nebo trochu jinak. Ať se z šití stane vaše srdcová záležitost nebo bude šicí stroj jen váš občasný pomocník v domácnosti, potřebujete, aby byl kvalitní, odolný a flexibilní. Proč? No protože jinak se vám ani do těch polštářů nebude chtít. Řešit trhání nitě, vynechávání stehu, nutnost servisu každou chvíli prostě nechcete nikdy.

Kolik stojí šicí stroj pro domácnost? Není to málo, ale zas tak závratné to dnes také není. Hodně dobrý šicí stroj stojí polovinu než nový iphone a solidní stroj seženete i za čtvrtinovou cenu iphonu. A to je myslíme docela výzva. Nejlevnější stroj na trhu stojí okolo dvou tisíc – bude ale komplet z plastu, moc nevydrží a brzy narazíte na jeho limity (šití různých druhů materiálů, absence pružných stehů, nespolehlivost a nutnost servisu). Pokud můžete investovat do stroje 5 tisíc, je to fajn a za tyhle peníze získáte solidní základ, který by vám měl sloužit mnoho a mnoho let. Pokud můžete investovat více, získáte mašinu s řadou vychytávek, které šití hodně zpříjemní. Pokud méně, je tady také řešení, ale o to pozorněji byste měli číst následující.

 

ZÁKLADNÍ NUTNOSTI KVALITNÍHO ŠICÍHO STROJE aneb rozumět, co mi říkají parametry šicích strojů ✂ ✂ ✂

Kovový vnitřek stroje. Čím víc kovu, tím větší mechanická výdrž stroje. Čím víc plastu, tím rychleji se stroj opotřebí. Když stroj vezmete do ruky, poznáte, že je těžký – to je docela dobrý indikátor, pokud máte tu možnost. Pokud stroj kupujete eshopově, většinou tuhle informaci (obzvlášť u levnějších strojů) najdete zpravidla jako jednu z prvních. Na pozoru je hlavně třeba se mít u strojů levnějších než 5 tisíc – my osobně se této kategorii můžeme zaručit za Janome Juno E1015. Což samozřejmě nevylučuje jiné stroje pod pět tisíc, zase asi neznáme všechny šicí stroje na trhu.

Volné rameno. Chcete ho. Opravdu. Možná jenom občas, ale o to víc. Bez něj si kalhoty budete jen těžko zkracovat. A drobné věci těžko šít. Pokud ho nechcete, důvod bude, že oceníte větší pracovní plochu (při převážném šití patchworkových dek např. ho nepotřebujete).

Navlékač nitě. Ten také chcete. Jasně, že je to buržoazní rozmařilost nemuset se trefovat nití do oka jehly. Ale kdo jednou pozná navlékač, bude ho milovat. Stačí nám navlékače u Janome i Luczniku (Janome má lepší), stejně jako levnější řady Brother (také velice dobrý). Pokud se ale navlékání opravdu bojíte, tak u osmi a půl tisíce začíná Brother se strojem Innov-Is A16, které má už skoro úplně automatické navléknutí. S jednou rukou za hlavou…

Síla stroje a vpich jehly. Nemusíte chtít šít hnedka kůži, ale brzy se dostanete k tomu, že budete prošívat několik vrstev materiálu najednou. Fajn indicie je, když prodejce píše o několika vrstvách džínoviny nebo kůži nebo pokud rovnou sílu stroje zdůrazňuje (věříme, že všichni prodejci strojů jsou seriózní a všichni ostatně mají stejná vstupní data). A až si vyhlédnete svého silného šampiona, podrobte ho ještě googlu a vyhledání alespoň pár uživatelských recenzí (v angličtině jich najdete zpravidla více). Síla stroje je totiž ne úplně snadno měřitelná a zkušenosti ostatních jsou relevantní.

Přítlak patky. Je to věc, kterou možná nebudete vůbec používat, ale která se hodně hodí, když se dostanete k šití extrémně silných či naopak jemných a klouzavých materiálů. Šití z kůže, koženky nebo naopak klouzavé a jemné viskózy pak nebude noční můra, ale zase jen další výzva, která se dá zvládnout.

Pružné stehy. Jsou dnes úplný základ, a proto je zmiňujeme skoro nakonec. Pokud se vůbec neorientuje v základní mechanice stroje, vězte, že základní šicí stroj, o kterém tady píšeme, je stroj s vázaným stehem. Má horní a spodní nit a steh vzniká provazováním těchto dvou nití. Provazování je možno dělat mnoha způsoby, a proto mají dnešní stroje hodně různých stehů. Jednou z variant jsou stehy tzv. pružné (často nazývané overlockové – nezaměnovat ale se specifickým druhem stroje, který se jmenuje overlock. Overlock, to je úplně jiné kafe než overlockový steh – steh se vlastně plete a neváže a je doopravdy pružný). Ve zkratce ale chcete, aby váš stroj pružné stehy měl, než si pořídíte svůj druhý stroj – overlock, který je směle nahradí.

Množství stehů. Neradi bychom se rouhali tváří v tvář stovce stehů, které umí třeba Brother Innov-Is F410, ale množství stehů není určujícím vodítkem užitečnosti stroje. Pro šití nepružných materiálů potřebujete dva druhy stehu – rovný steh a entlovací steh. Ten mají všechny stroje na trhu. Vše ostatní je zbytné. Pro pružné materiály potřebujete pružný steh – viz odstavec výše. Pružné stehy ale dnes mají snad opět (skoro) všechny stroje, které stojí víc než dva tisíce.

lada

 

 

Čím dalším se prodejci a výrobci šicích strojů oprávněně chlubí?

Je řada vychytávek, které šití opravdu umí zpříjemnit. Výrobci se jimi rádi pochlubí a najdete je na prvním místě tučně vyznačené. Pokud pokukujete po stroji kolem osmi tisíc výše, pečlivě čtěte a pročtěte si recenze. Zároveň je dobré si ujasnit, co a jak často přibližně budete šít – vybírat se vám pak bude lépe. Abychom nezůstali jen u suché teorie, sestavili jsme žebříček strojů, které považujeme za výjimečně dobré ve své cenové kategorii.

Jak si vybrat šicí stroj, díl 2.

 

Jana

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *