Jak to mám s organickou bavlnou

Jaký je rozdíl mezi organickou bavlnou a bio-bavlnou? Není žádný, je to jen terminologie. Terminologie zas tak důležitá není. Důležité je si umět představit, jak se organická bavlna liší od té klasické. Dost zásadně…

Standardní pěstování bavlny je dnes bohužel jedno z nejvíce ne-udržitelných odvětví zemědělství. Pro prvotní ilustraci je třeba fajn si představit, že na výrobu 1 kg bavlněné tkaniny byla spotřebována stejná váha pesticidů a chemických hnojiv. Uf.

Ráda bych si představovala, že pěstování bavlny probíhá nějak takhle:

Sema Çulam, 2009, olej na plátně

Sema Çulam, 2009, olej na plátně

Ale tak to nevypadá, to víme… Do bavlníkového pole se jednak nastříká velké množství parády, která zvýší jeho okamžitou výnosnost. Zároveň dochází nejdřív k úhynu menších živočichů a posléze se narušuje celý potravní řetězec. Spojí-li se to s dalšími necitlivými zásahy člověka – například extenzivním zavlažováním, nastane kolaps ekosystému. Slyšeli jste o vyschlém Aralském jezeru? Smutná historie a může za ni nešetrné pěstování bavlny.

Certifikace organické bavlny probíhá na mnoha úrovních. Některý druh chemických látek je zakázán zcela, jiné jsou povoleny pouze pokud se doloží toxikologický rozbor, že neškodí půdě a jsou odbouratelné. Kontroluje se také bezpečnost práce (což vůbec není taková sranda jak to možná vypadá – v troskách továren v Rana Plaza našlo minulý rok smrt přes tisíc bangladéšských dělníků a dělnic) stejně jako sociální kritéria. Smyslem toho je, aby se odbourala praxe vykořisťujících pracovních podmínek, na kterých je bohužel postaven boom mnoha velkých firem. Hezký shrnující článek třeba tu.

Z uvedeného je asi jasné, že organická bavlna musí být prostě zákonitě dražší. Jednak jí vždy vypěstuji méně, když ji nebudu tolik podporovat chemií. Druhak pokud platím svým zaměstnancům férovou mzdu, mám nutně vyšší náklady než ti, kteří tak nečiní. A tady konečně přichází ke slovu spotřebitel. Ten, který si může vybrat a říct, že tu nízkou cenu za takovýhle podmínek neakceptuje a že si radši připlatí … Má štěstí, sice je organické bavlny na trhu jen něco mezi jedním a dvěma procenty, ale zase vznikly tak úžasné firmy jako jsou Birch Fabrics, Cloud9Fabrics a Monaluna. Všichni dělají neskutečně vydařený design a jen a pouze na bio-bavlně.

organic

P. S. Ty přemýšlivé z vás asi napadne mezi řádky, proč tedy Kdotokdyslyšel dováží i tu „zlou“ bavlnu. Ano, to byla věc, s kterou jsem se musela nějak srovnat. Tak jako ale nenakupuji všechnu zeleninu vždycky na farmářském trhu, tak je asi iluze si myslet, že můj šatník bude 100% organic. Když to bude půl na půl jako v mém obchodě, tak to bude fajn. No a navíc v tom prodeji látek mám ještě tolik jiných momentů s existenciálním podtextem, že o nich třeba někdy něco zas napíšu…

Jana

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *