Nudíš se? Ušij koše s jelenem …

Koš na hračky, koš na prádlo, koš na cokoliv. Látkový koš je velmi praktická věc. Tady je návod, jestli nevíte kudy do něj…

Potřeba jest:

  • svrchní látka
  • vnitřní látka
  • výztuha (volitelná)
  • uši (volitelné)

 

základní střih z přeložené látky vypadá takto:

Obrázek1

To znamená, že buď vystřihnete ze svrchní látky dva obdélníky se čtvercovým výkusem, které sešijete po vyznačených liniích. Nebo si malinko práce ušetříte a vystřihnete to najednou z přeložené látky a budete mít o jeden šev míň. Jasno? Snad jo…

Připravte se na kouzlo století, ušijete dno. Čtvercové výkusy dole se musí zašít v kolmém směru na již udělané švy. Zní to složitě, je to jednoduché, obrázek snad napoví. (čtvrtá fotka v sérii je zákeřně vyfocená na straně, kde nebyl šev, ale pouze přeložení – tj. jestli vám mezi obrázkem třetím a čtvrtým něco nehraje, máte pravdu – na podstatě to ale nic nemění)

jak na dno_kolaz_mala

Hotovson? Na obou stranách? Určitě jo. Takže možno protočit a chvíli se radovat.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Odměníme se třeba malinkým kouskem čokolády a pustíme se do toho ještě jednou. Tentokrát z vnitřní látky. Ten samý střih, ta samá velikost, ten samý postup. Už to půjde raz dva…

Z dvou polo-košů uděláme jeden. Sešijeme je po horním obvodu lícem na líc a nezapomeneme nechat dostatečně velikou díru na protočení. Teď je taky čas tam všít případná ucha.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Sešili jsme, protočili (tou dírou co jsme si nechali nesešitou) a už se zase radujeme, poněvadž koš už je téměř vyrýsovaný.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teď je potřeba to nějak porovnat. Vnitřek přeložit dovnitř a horní hranu si pěkně sežehlit. Horní hranu potřebujeme ještě prošít kolem dokola (stačí na rysku patky, vypadá to líp než na celou patku). Je to pěkné a navíc potřebujeme ještě zašít díru (tam kde byla díra stačí látku pouze přeložit dovnitř).

No a HOTOVO!!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Poznámky, které vás mohly napadnout:

VÝZTUHA? Tento koš je šit z echino plátna s vysokou příměsí lnu. Vnitřní koš je z režného plátna v gramáži 400g/m2. Tato kombinace látek výztuhu nepotřebuje. Máte-li látky nižší gramáže, doporučuji nažehlit na vnitřní látku vlizelín (než z ní začnete šít ;) nebo nějakou jinou šik výztuhu kterou máte rádi a které věříte. Lze taktéž škrobit – s touto oblastí Kdotokdyslyšel zkušenosti nemá, tudíž přenechá rady vašemu oblíbenému vyhledávači.

ROZMĚRY? Tak ty jsou na vás – koš asi budete šít pro své konkrétní účely. Tento byl šit z celé šířky látky – tj. horní hrana je 55 cm. Spodní čtverečky jsou 4 x 4 cm. Nebo 5 x 5? Upřímně řečeno už nevím…

Last but not least – Pokud nešijete na overlocku, rozhodně vždy všechny kraje entlujte. To víme, že ano. Stejně jako to, že pokud nemáme stroj, který automaticky zapošívá, děláme to ručně zpětným chodem vždy na začátku a konci každého švu. Šití kultivuje pečlivost, což je obdivuhodná vlastnost ;)

Chcete se naučit šít složitější věci? Chcete si vyzkoušet, co umí overlock? Koukněte se, co vám nabídneme v Pokoji č. 10 – sdílené šicí dílně.

Jana

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *