Organický voál – vzpomínka na legendu

Uprostřed léta se v Kdotokdyslyšel objevil voál z Birch Fabrics. Byl krásný a byl pryč dřív než bys řekl švec. Byl z organické bavlny, což má Kdotokdyslyšel obzvlášť rád a já jsem si z něj ušila jednoduché šaty k moři, což byla asi jediná ušitá věc z celého léta. Ehm, ano, opravdu – trochu se stydím. Ke cti mi jde, že jsem se konečně naučila žabičkovat. Nemám žádnou fotku, kterou bych chtěla zveřejnit, takže coming out, jak vypadám u moře, tentokrát nebude … ;)

 

Rosa Mitnik také stihla trochu toho letního voálu a vytvořila z něj tuze velikou parádu. Narozdíl ode mne je nejen fotogenická, ale zároveň velmi disciplinovaná ve fotodokumentaci – račte posoudit …

rosa mitnik šaty

 

Ten voál chytnul za srdce mnohé a stále se někdo ptá, zdalipak bude ještě skladem. Upřímně řečeno, nevím. Výrobce už také vyprodal, ale nejspíš bude dělat dotisky oblíbené látky – což je tak půl roku minimálně a dřív než v létě 2015 to určitě nebude. Tak to je ta špatná zpráva. Ta dobrá je, že holky z Birch Fabrics se rozhodly dát voálům větší prostor, a tak se objevují čím dál častěji. Než vám Kdotokdyslyšel ukáže to děsný voálový tajemství, které už dva týdny můžete vidět v ateliéru Veverkova 10, je tady menší exposé o voálech. Co to je, co to umí, a tak. Ať jste připraveny a neunikne vám další legenda ;)

Pojem voál nejspíš zprvu označoval závoj nevěsty. Dnes jím rozumíme velmi jemnou tkaninu nižší gramáže. Slovo voál se k nám dostalo ze staro-francouzského „la voile“, což má celkem blízko k českému závoj. Voály mají dost široké použití, ale obecně je oceníte všude tam, kde chcete splývavou látku nižší gramáže. Šaty, šátky, tuniky, třeba i lehkou záclonku. Rosa Mitnik z něj ušila i kabelkové psaníčko a ta ví, co dělá! Voál vyztužila a psaníčko je skvělé! Ještě k voálu z mé zkušenosti mohu říct, že se při šití chová velmi kultivovaně a pokud zvládnete šít základní věci z bavlněné metráže, nemusíte se ho bát. Dáte do stroje nějakou tenčí jehlu a zkusíte si na malém kousku, jestli sedí napětí spodní nitě. Takže nic co by nezvládla pečlivá pokročilá začátečnice ;)

obal

 

 

 

 

Jana

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *