Srovnání šicích strojů Brother, Janome, Pfaff

Učíme lidi šít a sami šijeme. Víme, co od stroje chtít a rádi vám to povíme. Potkali jsme se s lidmi, kteří strojům rozumí ještě lépe než my a neváhali se jich zeptat na všechno, co nás napadlo. Udělali jsme žebříček strojů, kterým věříme a které ve své kategorii vynikají výjimečným poměrem cena/výkon.

Ne, tohle není žebříček všech strojů na českém trhu. To bychom nezvládli. Na základě našich zkušeností  a po pročtení stovek vláken diskusí jsme vybrali stroje Janome, Brother a Pfaff. Pak jsme se setkali s lidmi, kteří těmto strojům opravdu rozumí a kteří s nimi přichází do styku denně a intenzivně na jiné bázi než my – opravují je, řeší reklamace, konzultují jejich výběr, abychom se zeptali na jejich názory a zkušenosti. To všechno jsme pak do našeho žebříčku zapracovali. Nenechte se mýlit, jak je skromný. To je právě jeho výhoda. Mohli jsme vám napsat o všech strojích na českém trhu, ale my chtěli vybrat jen ty, které za nás opravdu vynikají ve své kategorii. Nechceme mít patent na pravdu a je možné, že jsme nějakému stroji ukřivdili tím, že jsme ho do našeho výběru nezařadili. S pokorou se mu omlouváme.

Janome a Brother jsou za nás současné jedničky z hlediska užitných vlastností v poměru k ceně. Pfaff nám zase učaroval IDT technologií, kterou vyvinul. O značkách strojů, které se nám do výběru nevešly, mlčíme a najděte si k nim informace jinde. Jednou to bude laskavé pomlčení, protože nás zklamaly. Podruhé pomlčíme, poněvadž je tak trochu trapas, že už dávno slovutná značka neodpovídá kvalitě. Do třetice se pak omlouváme těm značkám, které by nás zajímaly, ale už jsme na ně neměli kapacity.

Zaměřili jsme se na základní šicí stroje, které využije začátečník i pokročilá hobby švadlena nebo někdo kdo rozjíždí opravdu malý šicí byznys. V našem výběru tedy nenajdete průmyslové šicí stroje ani overlocky – to je speciální a jiná kapitola.

zkušenosti šicí stroje Brother

Brother HF 37 /// FOTO: Zuzana Veselá

 

Jak vybrat, když vůbec nevím ✂ ✂ ✂

Základní otázka a první vodítko jsou jasné. Kolik do stroje chci investovat? Platí, že čím dražší stroj, tím lepší? Ano, zjednodušeně ano. To, za co si připlácíte (kromě ověřené značky), je množství kovu uvnitř stroje (čím víc kovu, tím odolnější, čím víc plastu, tím vyšší riziko brzkého opotřebení stroje). Dále jsou dražší stroje obecně silnější a mají vyšší uživatelský komfort, což znamená, že se s nimi prostě lépe šije. V kategorii vyšší střední třídy pak připlácíte za množství různých patentovaných vychytávek, které výrobci vymysleli, aby šití byla nezměrná radost.

Jaký je nejlevnější stroj, který vám bez uzardění doporučíme?

Janome Juno E1015 (3150,- Kč). Je to opravdu fajn stroj pro začátečníky, kteří ještě neví, jestli šití propadnou nebo ne. Překvapil nás svým solidním zpracováním – je těžší, než by člověk čekal (což naznačuje nějaký kov uvnitř), i tím, že v pohodě prošil koženku. Chcete-li do stroje z různých důvodů investovat co nejméně, je E1015 Juno dobrá volba.

Dobrý standard a šampioni cena – výkon ✂ ✂ ✂

Mezi pěti a sedmi tisíci se cenově pohybuje třída strojů, které jsou dostatečně silné a flexibilní – s vysokým podílem kovu a potenciálem dlouhé životnosti. Za nás je to takový dobrý standard, který většině z nás stačí k šicímu štěstí.

Brother BN 2700 (5 170,- Kč). Oblíbený stroj a nejlevnější Brother v našem výběru. Jaký je rozdíl proti Janome 920, který stojí skoro stejně? Za nás není zásadní a jsou to srovnatelné stroje. Oba mají volné rameno a vysoký podíl kovu uvnitř. Zvládají srovnatelné věci. Brother má lepší osvětlení. Neřekli bychom, že Janome má osvětlení špatné, ale pokud je zrak spíše vaše slabina, oceníte.

Janome 920 (5260,- Kč). Stroj, který je silnější než řada Juno. Dlouholetý bestseller u Janome. Pro svůj kytičkový design je to takový oblíbený miláček a nám dokonce slouží i v dílně na našich kurzech. Rozhodně to ale není stroj, který bychom primárně doporučovali pro vyšší zátěž. Na takové to domácí šití je ale úplně dostačující a bude s vámi růst.

Janome 419S (6984,- Kč). Oproti Janome 920 se jedná o silnější a robustnější stroj. Má více kovu uvnitř a lépe prošije více vrstev materiálu.  Zároveň pak všechny stroje Janome jsou uživatelsky blíže klasickým strojům (stejný chapač, stejný způsob vkládání nitě jako např. staré Veritasky). Pokud tedy chcete klasiku, buď protože jste staromilci nebo proto, že hledáte např. nástupce staré spolehlivé Veritasky je zrovna Janome 419S skvělá volba.

Brother HF 37 (6990,- Kč). Náš aktuálně nejoblíbenější stroj v této cenové kategorii. Máme ho v dílně a jsme s ním spokojeni my i lidé na kurzech. Je silný, spolehlivý a má příjemný solidní design. Při porovnání s Janome 419S opět vyniká lepším osvětlením a má jednodušší šití knoflíkové dírky. Z hlediska obecného srovnání ale máme z Janome 419S a Brother HF 37 velice podobný pocit. Je to tedy spíše otázky preference designu a značky.

 

Vyšší střední třída a stroje, které šijí skoro samy ✂ ✂ ✂

Dalším cenovým mezníkem je cca 8 a půl tisíce, kde začínají cenově stroje, které toho umí o něco víc než kvalitní stroje nižších řad. Platíte za to, že šití je s nimi ještě příjemnější a lépe vám pomohou se vyrovnat s nástrahami složitějších materiálů.

Brother Innov-is A16 (8 790,- Kč)            

První stroj v našem výběru, který je elektronický. Umožňuje šít bez pedálu a má kvalitnější navlékač nitě. Elektronika umožňuje plynule nastavovat rychlost šití a od tohoto stroje nabízí Brother vyšší řadu navlékáčku. Zkrátka stroj pro ty, kdo ocení komfort a chtějí si za něj připlatit.

Brother NV 55 FE (11 490,- Kč)

Velice oblíbený stroj, který vyhrál srovnání D testu (tedy vlastně ten D test vyhrál v roce 2016 jeho designový předchůdce, ale to na faktu nic nemění). Stroj je opět elektronický a má skvělý navlékač nitě. Je tichý a má kreativní vychytávky jako je např. vyšívání abecedy, veliké množství ozdobných stehů a 10 druhů knoflíkových dírek. Hledáte-li osvědčený stroj za tuto cenu, rozhodně nesaháte vedle. Navíc bude prodej těchto strojů brzy ukončen (psáno v lednu 2019), chcete-li jej, neváhejte příliš dlouho.

Pfaff Select 3.2 (13 191,- Kč)

Tenhle stroj není elektronický ani nemá dotykovou obrazovku. Má ale jinou super-hero výhodu – systém IDT. Firma Pfaff vyvinula systém horního podávání látky a je to docela revoluční záležitost – obzvlášť pokud budete šít složitější látky (viskózy, gázovina a jiné nestandardnosti). Jestli jste někdy slyšeli o kráčející patce, je tohle horní podávání v podstatě integrovaná kráčející patka. Někdy má látka tendenci se krčit a krabatit a tenhle trik vám pomůže s přehledem zvládnout pasáže, kde byste si jinde možná trochu zoufali. Pro koho tenhle stroj opravdu doporučujeme? Pro adepty šití oděvní tvorby, kteří se nechtějí limitovat výběrem materiálu a rádi zkouší nové a posouvají své možnosti.

Brother Innov-Is F410 (15 690,- Kč)

Opravdu luxusní volba pro základní šicí stroj. Oproti nižším řadám má automatický odstřih nitě, což je vychytávka, od které se zpátky nebudete chtít vracet. Je silný a má automatický přítlak patky. Pro koho si myslíme, že je tento stroj? Pro šijící, kteří se např. hodně zaměřují na kabelky, batohy a jiné šití, které vyžadují silný stroj. Je to takový hodně spolehlivý kamarád do nepohody.

 

Má cenu kupovat dražší stroj? Tak může mít – záleží, co od stroje přesně chcete. Za nás je ale 15 000,- Kč hranice, kde se ambiciózní mohou rozhlédnout a přemýšlet, zda by v jejich případě neměl smysl stroj průmyslový. Ten dává smysl, pokud šijete hodně a na zakázku a převažuje nějaký typ věcí (oděvní tvorba versus tašky např.). Volba průmyslového stroje je volba výjimečné kvality stehu nebo síly stroje na úkor flexibility. Tedy jinak řečeno – hobby domácí stroje (o kterých je tento žebříček) jsou flexibilnější v rozsahu toho, co umí a umí to velmi dobře. Průmyslové stroje jsou specializované a to, co umí, umí víc než velmi dobře. Ale umí toho míň a každý je dobrý na něco jiného.

 

Chcete trochu víc nahlédnout do toho, co znamená dobrý šicí stroj? A co jsme brali v potaz, když jsme sestavovali tento náš žebříček? Základní parametry, které by vás měly zajímat při výběru šicího stroje,  jsme sepsali Jak si vybrat šicí stroj – díl 1. 

 

Pozn. a upozornění. Ceny strojů se vztahují k lednu 2019 a nemusí byt v době čtení tohoto článku již aktuální. Cenová politika strojů Janome a Brother je sjednocená pro celou ČR, nemusíte ztrácet čas hledáním, kde je stroj levnější, protože by všude ve stejný okamžik měly stát stejně  (edit 28.1. 2019: firma Janome oznámila vyjmutí řady Juno ze své cenové politiky. Stroje Juno tudíž seženete v ČR za různé ceny). Různí prodejci pak k nákupu šicího stroje mohou nabízet nějaké své vlastní výhody. My pro vás kupříkladu máme při nákupu stroje u nás slevu na naše báječné látky Materialistic a šicí kurzy v Pokoji č. 10. Zároveň u nás také máte v ceně stroje osobní zaškolení v naší prodejně na Praze 7.

Jana

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *