Jak ušít obal na knihu aneb dárková hitovka skoro pro každého

Čokoládičky v adventním kalendáři nezadržitelně mizí a já tuším, že zas nějak přestávám ty Vánoce stíhat. Ještě, že jsou tu obaly na knihy. Polovina rodiny je dostala minulý rok. Ta druhá je dostane letos… Velmi dobrý poměr cena/práce/výkon. Výkonem jest myšlen wow efekt pod stromečkem (solidní) a následující použitelnost po celý rok (imho nadprůměrná). 

Několika lidem jsem slíbila, že jim určitě pošlu návod, jak obal ušít. Před dvěma týdny jsem konečně cílevědomě sedla ke stroji a započala šít s jasným cílem vytvořit obrázkový tutorial. Fotila jsem všechno – z rubu, z líce, svrchu, zespod … Bohužel na telefon. Bohužel naprosto nepoužitelné fotky… Tolik k vysvětlení toho, že bude návod víc ukecaný než názorný. 

 

POTŘEBUJETE:

standardní šicí arsenál (stroj, nůžky, špendlíky, pravítko, křída či fixa na látku, žehlička)

svrchní látka: 25 x 55 cm

spodní látka: 25 x 55 cm

volitelně: výztuha rovněž kousek 25 x 55 cm (k volitelnosti výztuhy viz text)


 

PODSTATA PROJEKTU

Obal je ušit z dvou vrstev látky. Sešíváme lícem k sobě dva obdélníky, necháme díru na protočení. Otočit, vyžehlit, prošít na rysku patky. Sežehlit klopy (doporučuji šířku jedné klopy devět cm). Prošít klopy kolem dokola ze tří stran. Hotovson!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

VÝZTUHA ANO ČI NE?

Pokud máte látku vyšší gramáže, potahovou nebo třeba len, výztuha v zásadě nutná není. Obaly z echino pláten, kde je lnu 45%, jsem dělala bez výztuhy. Naopak třeba popelíny z Art Gallery si vyztužit zaslouží stejně jako bych vyztužila všechna ostatní čistě bavlněná plátna, co mám skladem… Nevíte-li zda tužit, nebo ne, doporučuji tužit. Sice je to trochu práce navíc, ale na výsledku se to podepíše pozitivně.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

K vyztužení dobře poslouží zažehlovací vliselín. Nažehlujte na ne-designovou vnitřní stranu, neb se může nažehlená látka lehce zvlnit. Budoucí zvlnění minimalizujete tím, že žehličku při nažehlování volně přikládáte a necháte působit cca 5 – 10 vteřin. Pěkně postupně po celé ploše. Vypněte žehličce napařování (kvůli lepidlu na vliselínu).

VELIKOST

Základní rozměr obdélníku je 25 x 55 cm. Je to rozměr chytrý (z látky v šířce 110 cm uděláte přesně dva) a zároveň praktický. Empiricky jest ozkoušeno, že sedí na velkou část knížek – od útlé až po středně tlustou. Na útlé knize hřbet trochu plandá, ale výztuha či pevnější látka udělají své a vypadá to pořád dobře.

Velikost klopy dělám okolo devíti centimetrů. Deset je horní hranice, osm dolní. Čím menší klopa, tím větší kniha. Na první pohled nesmysl dává smysl – čím víc klopu zahnete, tím menší bude výsledný formát …

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

TUNNING

Základní variantu obalu jest možno doplnit o zapínací klopu na magnet nebo třeba gumičku na knoflík. Cokoliv, jakkoliv. Zkusíte-li to, pochlubte se ;)

__________________________________________________

Snad vám tento trochu punk a dost freestyle návod na obal na knihu pomohl. Možná vám ale vůbec není jasné, co čím Kdotokdyslyšel chtěl říci. Prosím, využijte možnost komentářů a ptejte se. Žádná otázka není hloupá a budu-li umět, poradím ;)

 

Jana

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *